یبوست نوزاد

گزارش
پرسش

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما میخواهید این پرسش را گزارش کنید

گزارش انصراف

نوزاد من ۴۰روز دارد و گاهی اوقات تا ۴ روز مدفوع نمی کند به طوری که دائم گریه میکند ؟
تغذیه نوزاد من شبها شیر مادر و روز ها شیر خشک است لطفا راهنمایم کنید؟

حل شده 0
کودکان یبوست نوزاد 1 پاسخ 1463 مشاهده 0

پاسخ ( ۱ )

 1. دکتر زهره خواصی
  0
  اسفند ۱۰, ۱۳۹۴ در ۸:۲۲ قبل از ظهر

  لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش داده شود

  گزارش انصراف
  سلام
  در یک نوزاد رسیده معمولا نخستین دفع روده ای در 36 ساعت اول است ( در نوزادان نارس این عمل شاید دیرتر اتفاق بیفتد)
  در شیرخواران شیر مادر خوار تعداد دفعات مدفوع در مقایسه با شیرخوارانی که از شیر خشک استفاده می کنند به طور متوسط بیشتر است.ولی در کل در هفته اول به طور میانگین 4 بار در روز ، شیرخوار دفع دارد.
  شیرخوار تغذیه شده باشیر مادر ممکن است به ازای هر بار تغذیه با شیر مادر دفع داشته باشدو از سوی دیگر ممکن است هر 7 تا 10 روز این پروسه اتفاق بیفتد که هر دو میتواند طبیعی باشد و نباید با اسهال و یبوست اشتباه شود.
  با افزایش سن نیز تعداد دفعات اجابت مزاج کاهش می یابد.
  گاهی اوقات شیرخوار دچار دیس شزی (Dyschesia) بوده : یعنی قبل از هر بار مدفوع دست کم 10 دقیقه زور زده و گریه می کند ولی پس از آن دفع مدفوع به صورت نرم و طبیعی است و در معاینه نیز شیرخوار سالم است. این حالت معمولا در 6 ماه اول عمر اتفاق می افتد و خودبخود نیز بهبود می یابد و نیاز به هیچ گونه درمانی ندارد. علت این حالت عدم شل شدن ماهیچه های لگن هنگام دفع است.
  *اگر مدفوع سفت و سخت و خشک بشود و دفع همراه بادرد و ناراحتی یا دفع خون باشد و یا گاهی قطر آن زیاد باشد آن وقت یبوست داشته و نیاز به بررسی دارد
  *اگر دفع در ابتدای تولد با تاخیر باشد
  *اگر همراه با کاهش وزن یا عدم وزن گیری مناسب باشد نیز نیاز به بررسی دارد ولی مدفوع شل و بدون شکل با دانه های سبز باشد یا از پوشک سرریز شود نیاز به بررسی ندارد .

  گاهی از اوقات از علل یبوست عدم تحمل پروتئین شیرگاو می باشد که در این صورت مادر نباید لبنیات و سایر محصولات حاوی شیر گاو را استفاده کند.
  سعی کنید با توجه به فواید فراوان شیرمادر تغذیه کودک را به طور کامل با شیر مادر انجام دهید و در صورت ادامه تغذیه با شیرخشک حتما در فواصل آن آب جوشیده سرد شده به نوزاد خود بدهید ( در مورد شیرخواران شیرمارد خوار نیازی به این مساله نیست )
  اگر نوزاد عزیزتان شامل تعریف یبوست نمی شود و از سایر جهات نیز سالم است می توانید نوزادرا روزی 2 الی 3 بار در لگن آب گرم بنشانید و ناحیه مقعد را به آرامی با روغن زیتون ماساژ دهید و در ضمن مادر نیز از مصرف مواد یبوست زا اجتناب کند.
  به هر حال در صورت وجود تعریف یبوست و یا هر کدام از علائم که نیاز به بررسی دارند ، نوزادتان را جهت ویزیت و معاینه نزد فوق تخصص نوزادان یا فوق تخصص گوارش کودکان ببرید.
  با آرزوی سلامتی و شادکامی برای شما
  بهترین پاسخ

ارسال پاسخ