مضرات نوشابه

گزارش
پرسش

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما میخواهید این پرسش را گزارش کنید

گزارش انصراف

سلام
لطفا راجع به مضرا ت نوشابه براي بچه ها مقاله بگذاريد.
باتشكر

حل شده 0
تغذیه 3 پاسخ 4471 مشاهده 0

درباره نویسنده

پاسخ ها ( ۳ )

 1. دکتر زهره خواصی
  0
  مهر ۲۰, ۱۳۹۴ در ۸:۳۳ بعد از ظهر

  لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش داده شود

  گزارش انصراف
  و اما مقاله ای که شما مادر عزیز از ما خواسته بودید
  اتفاقاتی که در طی یک ساعت اول پس از نوشیدن یک قوطی نوشابه در بدن شما رخ می¬دهد:
  1. 10 دقیقه اول:
  10 قاشق چایخوری شکر به یکباره وارد بدن شما می¬شود (کل نیاز روزانه بدن به مواد قندی). با توجه به مصرف بیش از حد و ناگهانی مواد قندی شما باید آن را بالا بیاورید ولی به دلیل وجود اسید فسفریک موجود در نوشابه، از شیرینی این مقدار قند کاسته شده و اجازه بلع را به شما می¬دهد.
  2. 20 دقیقه:
  قند خونتان افزایش یافته و باعث آزاد شدن مقدار زیادی انسولین می¬گردد. کبد شما به این مقدار انسولین واکنش نشان داده و تمام قندهای موجود را به چربی تبدیل می¬کند (و در این لحظه مقدار بسیار زیادی قند در بدن شما موجود است.)
  3. 40 دقیقه:
  جذب کافئین موجود در نوشابه، در بدن شما به اتمام رسیده است. مردمک چشمان شما گشاد شده، فشار خون بالا رفته و کبد مقدار قند بیشتری را در واکنش به این حالت آزاد می¬کند. در پی آن، گیرنده¬های هورمون آدنوزین در مغز از کار افتاده و از خواب آلودگی فرد جلوگیری می-کند.
  4. 45 دقیقه:
  بدن شما ترشح هورمون دوپامین را افزایش داده و باعث ایجاد شادی کاذب می¬شود. این عمل از نظر فیزیکی بسیار شبیه به عملکرد هروئین در مغز است.
  5. 60 دقیقه:
  فسفریک اسید موجود در نوشابه از جذب کلسیم، منیزیم و روی در روده کوچک جلوگیری کرده و سوخت و ساز آن¬ها را بالا می¬برد. این اتفاق با مصرف بیش از حد قندها و شیرینیجات مصنوعی رخ داده و باعث افزایش دفع کلسیم در ادرار می¬شود.
  6. پس از 60 دقیقه:
  مشخصه¬های ادرار آور مصرف زیاد کافئین در بدن پدیدار می¬گردد. و حالا باید مطمئن باشید که برای دفع مواد مورد نیاز بدنتان برای استحکام بخشیدن به استخوان¬ها، مانند کلسیم، منیزیم و زینک، همراه با سدیم و الکترولیت و آب به دستشویی خواهید رفتJ
  7. پس از 60 دقیقه:
  در حالی¬که حس لذت در شما فروکش می¬کند، افت قند خواهید داشت. ممکن است زود رنج و سست شوید. همچنین تا الان تمام آب موجود در نوشابه را دفع کرده¬اید. اما قبل از دفع آن به همراه مواد باارزش، بدن شما می¬توانست این مواد را حتی برای مقابله با کم آبی در بدن و یا سلامت استخوان¬ها و دندان¬هایتان مصرف کند.

  عوارض کلی مربوط به مصرف نوشابه:
  1. کافئین، قند و آسپارتام:
  این مواد در نوشیدنی¬های شیرین شده استفاده می¬شوند. کوکا کولا و پپسی در برخی از کشورهای توسعه یافته به دلیل استفاده از آسپارتام که موجب بیماری¬های مختلف است محاکمه شده¬اند. کودکان باید از مصرف موادی که دارای آسپارتام هستند بپرهیزند. علاوه بر این، کافئین و قند بسیار اعتیاد آور بوده و منجر به بیماری¬های دیگری مانند دیابت و اعتیاد به کافئین در بدن در تمام طول زندگی می¬شوند.
  2. ناتوانی کلیه ¬ها:
  شکر شیرین قطعا تنها دلیل برای ناتوانی کلیه نیست بلکه شیرین کننده¬های مصنوعی نیز در ناتوانی آن¬ها سهیم می باشند. از این رو مصرف کوکا کولا و یا پپسی رژیمی ثابت کرده اند که نسبت به نوشابه-های معمولی این شرکت¬ها منجر به اختلالات بیشتری در کلیه¬ها می-شوند.
  3. کاهش متابولیسم:
  یک لیوان آب گرم می تواند سرعت سوخت و ساز شما را بالا ببرد اما ممکن است پس از یک جلسه تمرین ورزشی کاملا برایتان ناخوشایند باشد. مطمئنا یک قوطی نوشابه در این لحظه به شما حس خوبی القا می¬کند اما باید بدانید که باعث کاهش سوخت و ساز بدن شده و بلافاصله آنزیم سوزاندن چربی را در بدن شما از بین می¬برد. بنابراین مصرف یک قوطی نوشابه رژیمی یا ساده کوکا کولا بعد از یک تمرین ورزشی و یا روز کاری به شدت منع شده است.
  4. چاقی و دیابت:
  قبل از معرفی کوکا کولا و یا محصولات مشابه، چاقی یک مشکل عمده نبود. اما با ظهور این محصولات، درصد بالایی از انسان¬ها که شامل کودکان و نوجوانان نیز هست، مبتلا به چاقی شده¬اند.
  چاقی ریشه بیماری¬هایی است که قلب، ریه ها، و کلیه را تحت تاثیر خود قرار می¬دهد. تحقیقات نشان داده¬اند که ممکن است چاقی منجر به تولید سلول¬های سرطانی نیز بشود.
  همچنین بیماران مبتلا به دیابت نباید به هیچ عنوان نوشابه¬هایی مانند کوکاکولا و پپسی مصرف کنند چرا که سطح قند در خون را به دوبرابر افزایش می¬دهد. افراد غیر دیابتی نیز باید از این نوشیدنی¬ها به منظور دوری از بیماری دیابت اجتناب کنند.
  5. خرابی دندان¬ها و استخوان¬ها:
  سطح pH کوکاکولا و یا پپسی 2/3 است که این مقدار برای بدن بسیار بالا است. این سطح pH ماهیت اسیدی مایع را نشان می¬دهد. از این رو این نوشیدنی اسیدی بوده و می-تواند استخوان و مینای دندان را به سرعت در خود حل کند.
  6. مشکلات تولید مثل:
  یک تحقیق نشان داده است که یک قوطی نوشابه کوکاکولا و یا پپسی با مواد شیمیایی پوشانده شده¬است که که ممکن است با مصرف منظم منجر به مشکلات تولید مثل بشود.
  بهترین پاسخ
 2. نسترن
  0
  مهر ۲۴, ۱۳۹۴ در ۴:۱۱ بعد از ظهر

  لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش داده شود

  گزارش انصراف
  سلا م خانم دکتر در مورد مضرات نوشابه توضیح دادید خیلی خوب ومفید بود ازسایت زیبا وجذاب دکترشما خیلی لذت بردم متشکرم

ارسال پاسخ