توهم در بیماران افسرده

گزارش
پرسش

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما میخواهید این پرسش را گزارش کنید

گزارش انصراف

سلام،در مقاله ای خواندم که بیماران افسردگی شدید و افسردگی دوقطبی هنگامیکه علائم بیماریشان شدید شود ممکن است دچار توهم شوند،سوال پیش آمد که این افراد اگر آنها را از بیماریشان آگاه کرد،میتوانند تشخیص دهند که توهمها ناشی از بیماریشان است یا بینش ندارند نسبت به بیماری،و در کل بینش در اختلال روانی موارد متعددی محسوب میشود،ممکن است فرد افسرده از بیماری آگاه باشد اما دلایلی بیاورد که بیماریش را نمیخواهد درمان کند،همین هم فقدان بینش محسوب میشود؟در اینمورد خواستم بدانم.

حل شده 0
عمومی ناصر خسرویانی 1 پاسخ 101 مشاهده 0

پاسخ ( ۱ )

 1. دکتر الهام گوران
  0
  بهمن ۲۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۳ بعد از ظهر

  لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش داده شود

  گزارش انصراف
  سلام. اختلال دوقطبي نوع يك اختلالي است كه فرد مبتلا معمولا در موقع عود بيماري مخصوصا اگر بصورت يك دوره مانيا باشدزبينشي نسبت به بيماري اش ندارد. معمولا علايم روانپريشي نيز با فقدان بينش همراه هستند. اما گاهي برخي از بيماران بينشي نسبي نسبت به سايكوز خود پيدا مي كنند كه معمولا اين اتفاق زماني مي افتد كه فرد در طي درمان كم كم در حال بهبودي قرار مي گيرد.

  اگر فردي نظبت به توهمش بينش كامل داشته باشد يعني بداند كه مثلا آن صدا در واقعيت وجود ندارد و فقط او آن را مي شنود در اين صورت به آن توهم، توهم كاذب يا سودوهالوسيناسيون گفت مي شود.

  بينش فرد در اختلالات روانپزشكي درجه بندي مي شود و بسته به ميزان درك بيمار از بيماري اش از صفر تا پنج نمره مي گيرد. نكته مهم اين است كه بينش فرد الزاما با پذيرش درمان از سمت وي ارتباط مستقيم ندارد و ممكنست يك فرد بدون بينش بخوبي در درمان همكاري كند ولي يك فرد با بينش كامل در درمان همكاري نكند.


  تذکر : پاسخ داده شده به پرسش شما تنها به جهت راهنمایی است و جایگزین معاینه و ویزیت توسط پزشک نمی باشد.
  مجموعه پزشکان دکتر شما در خصوص عواقب بعدی مسئولیتی ندارد.
  بهترین پاسخ

ارسال پاسخ