عضویت در سایت

ورود

فراموشی رمز عبور

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

واکسن آنفولانزا بایدها ، نبایدها

واکسن آنفولانزا بایدها ، نبایدها

واکسن آنفولانزا بایدها ، نبایدها :

سازمان بهداشت جهانی واکسن آنفولانزای فصلی را حتی اگر ویروس آنفولانزا شایع نشده باشد توصیه می کند.این موضوع دلایل مختلفی دارد :

اول به این دلیل که اگر ویروس واکسن آنفولانزا شبیه به ویروس شایع در فضا نباشد می تواند باز هم مصونیتی در مقابل دیگر ویروس ها ایجاد کند. همچنین واکسن آنفولانزای فصلی حاوی ویروس های مختلفی است که ممکن است یکی از آنها شبیه به ویروس شایع باشد و بنابراین در مقابل ویروس موجود نیز مصونیتی هرچند کم ایجاد می کند.

واکسن آنفولانزا بی خطر بوده و از اهمیت بالایی برای کاهش بیماریهای حاد برای افراد پرخطر (سالخوردگان، زنان باردار و کودکان) برخوردار است. قابل ذکر است که حتی تخمین پایین برای اثربخشی واکسیناسیون نیز برای جلوگیری از برخی بیماریها مهم است.
واکسیناسیون در مقابل آنفولانزای فصلی باید به صورت مرتب و سالانه تکرار شود زیرا روند گزینش ویروس ها و تولید واکسن آنفولانزا چندین ماه قبل از آغاز فصل آنفولانزا شروع می شود.

اطلاعات در طول این مدت با جزئیات زیاد در مورد ویروس هایی که شایع بوده و بر انسان ها اثر می گذارد، جمع آوری شده و در بین کشورها و محققین به اشتراک گذاشته می شوند و سرانجام برای محتویات واکسن آنفولانزای فصل بعدی استفاده می شوند.
ویروس های آنفولانزا مرتبا تغییر پیدا می کنند و در طی زمان برای انتخاب ویروس جهت ساخت واکسن و تولید نهایی واکسن به صورت سالانه نیز این اتفاق رخ می دهد.

ممکن است حتی اگر واکسن آنفولانزا زده باشید به بیماری هایی شبیه به آنفولانزا دچار شوید. این اتفاق ممکن است به دلایل زیر برایتان رخ دهد:

پادتن هایی که برای مقابله با ویروس شایع موجود در واکسن ترشح می شود ، حدودا دو هفته طول می کشد تا پس از واکسیناسیون در بدن ایجاد شود. ممکن است در طی این مدت در برابر ویروس دیگری قرار بگیرید. این مواجهه با ویروس ممکن است قبل از ترشح پادتن توسط واکسن در بدن شما بیماری ایجاد کند.
واکسن آنفولانزا برای مصون سازی در برابر ویروس های شناخته شده در فصل قبل و محتمل بر شیوع تولید شده است. ممکن است در مواجهه با ویروسی قرار بگیرید که در واکسن موجود نباشد و همین باعث بیماری شود.
اثربخشی واکسیناسیون آنفولانزا ممکن است بسیار متغیر باشد. علاوه برآن قابلیت سرایت و جوابدهی به واکسیناسیون به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. به صورت کلی واکسن آنفولانزا در بین جوانان و نوجوانان سالم بهترین جوابدهی را دارد. واکسن آنفولانزا تنها راه کامل برای دوری از ابتلا به آنفولانزا نیست، اما تنها راه موجود برای مقابله با آن است.
بیماری های تنفسی که مرتبط با آنفولانزا نیست میتواند به علائم شبیه به آنفولانزا منجر شود. واکسن آنفولانزا نمی تواند شما را در مقابل این گونه علائم مصون کند. شما تا زمانی که مورد آزمایش قرار بگیرید نمی توانید مطمئن باشید که این علائم مربوط به آنفولانزا است.

تخمین اثربخشی واکسیناسیون به زمان و مکان تحقیق بستگی دارد چرا که سرایت ویروس آنفولانزا در طی یک فصل می تواند تغییر کند. تخمین اثربخشی واکسیناسیون در اول فصل و آخر آن متفاوت است. همچنین تخمین اثربخشی واکسیناسیون به عوامل بسیار زیادی که از ویژگی های بیمار است (مانند سن و وضعیت سلامتی) و همچنین چگونگی بیماری تنفسی ناشی از آنفولانزا بستگی دارد.
مطالعات اثربخشی واکسیناسیون به شباهت ویروس موجود در واکسن و ویروس قابل سرایت در افراد نیز بستگی دارد.

ترجمه و تالیف : خانم دکتر زهره خواصی ، خانم نرگس یمینی

مراجع :

http://www.who.int/influenza/vaccines/virus/recommendations/201502_qanda_vaccineeffectiveness.pdf

درباره نویسنده

نظرات ( ۲ )

 1. نسترن
  آبان ۲۷, ۱۳۹۴ در ۵:۴۸ بعد از ظهر
  با سلام وتشكر از خانم دكتر خواصي وخانم نرگس يميني كه در مورد واكسن انفولانزا توضيح داديد خيلي مفيدبود موفق و مويد باشيد
 2. دکتر زهره خواصی
  آبان ۲۸, ۱۳۹۴ در ۹:۵۶ بعد از ظهر
  سلام
  ممنون از لطف شما

ارسال پاسخ