عضویت در سایت

ورود

فراموشی رمز عبور

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

مضرات بستنی

مضرات بستنی

مضرات بستنی:

از مواد مهم تشکیل دهنده بستنی شکر و چربی هستند، که در این مقاله راجع به آن ها و برخی از عوارض آن صحبت خواهیم کرد.
همان طور که می دانید ، شیر به طور طبیعی دارای لاکتوز (نوعی قند) هست که به اندازه کافی شیرین نیست ،پس برای اینکه شما احساس طعم شیرین داشته باشید سازنده های بستنی مقدار زیادی شکر به آن اضافه می کنند (سوکروز یا گلوکز) .
نکته دیگر این است که سرمای زیاد و یخ بودن بستنی باعث می شود که طعم شیرین آن کمتر به نظر بیاید. اگر شما بستنی را زمانی که مایع شود یعنی پس از رسیدن به دمای اتاق میل کنید، خواهید دید شیرین تر از آن چیزی است که وقتی حالت منجمد و سرد دارد به نظر می آید (این مساله را شما می توانید در مورد نوشیدنی هایی مثل نوشابه و آب میوه های صنعتی و … نیز صادق است )، پس باید شکر و شیرین کننده بیشتری به آن اضافه کنند تا وقتی شما آن رو در حالت منجمد استفاده میکنید طعم آن برایتان جذاب باشد.
با توجه توصیه های سازمانهای جهانی شکر و کالری حاصل از آن باید ۵-۱۵ درصد کالری روزانه را برحسب سن و جنس تشکیل دهد ولی متاسفانه شکر جز مواد تشکیل دهنده در بسیاری از غذاهای فرآوری شده مثل نان ها، کیک ها ، مرباها ، نوشیدنی های غیر الکلی و بستنی است و همچنین به صورت جداگانه نیز به غذاها اضافه میشود ، پس در دنیای صنعتی امروز فرزندان شما میزان زیادی شکر از طرق مختلف دریافت می کنند.
خوب حالا این مساله چه مشکلاتی ایجاد میکند:
• حقیقت تلخ در مورد مصرف میزان زیاد شکر برای فرزندانتان این است که میزان زیادی کالری بدون داشتن مواد مغذی و مفید ،که برای رشدشان (جسمی و مغزی ) در این دوره لازم است ،به آنها می رسد و همچنین کودکان را در معرض اضافه وزن و چاقی و مشکلاتی از بابت سلامتی ( فشارخون ، بیماری های قلبی عروقی و دیابت و… ) که در اوایل بلوغ و بزرگسالی خود را نشان میدهد، می گذارد.
• هر وقت کار لذت بخشی انجام می دهیم مغزمان دوپامین آزاد می کند. این کار می تواند دویدن باشد یا خوردن یک ظرف بستنی.

خوردن یک شیرینی یا هرگونه ماده غذایی شیرین :

  1. باعث میشود در مغز فرزند شما مقدار بسیار زیادی دوپامین آزاد شود.
  2. باعث افزایش انسولین در بدن می شود که افزایش انرژی را در پی دارد و حس خوشایندی را برای او ایجاد می کند .همه این موارد خوب به نظر می رسد اما در واقع مواد قندی نیز مانند کوکائین اعتیادآور است. با مصرف مواد قندی سطح دوپامین بالا می رود، اگر مصرف این ماده کاهش پیدا کند، سیگنال های ترشح دوپامین به مغز فرستاده نمی شود و باعث می شود که علائم بیش فعالی در کودک افزایش پیدا کند. 

• علاوه بر آن مغز کودک ( BNDF ( Brain-derived neurotrophic factor  آزاد می کند . این فاکتور مسئولیت ایجاد خاطرات جدید در حافظه بلندمدت، یادگیری، و تفکرات سطح بالا را بر عهده دارد. افزایش مصرف مواد قندی باعث کاهش ترشح این فاکتور می شود و یادگیری و یادآوردن چیزهای جدید را برای فرزند شما سخت میکند. بنابراین ممکن است فرزند شما از مدرسه بیاید و بگوید هیچ کاری انجام نداده است، ممکن است اون واقعا کاری انجام نداده باشد و یا ممکن است انجام داده باشد ولی دقیقا به خاطر نیاورد و این به خاطر مصرف شکر هست.
شما نمی توانید کودکانتان را از مصرف این گونه مواد قندی به طور کامل دور کنید. چرا که در نبود شما مطمئنا از آن ها استفاده خواهد کرد. اما باید کودکانتان را به کاهش استفاده از این گونه مواد ترغیب کنید چرا که مضرات آن ها بیشتر از منافعش خواهد بود.
• یکی دیگر از دلایلی که بستنی خوشمزه به نظر میرسد این است که حاوی مقدار زیادی چربی می باشد و اگر این چربی کم باشد بستنی طعم خوبی نخواهد داشت. این چربی ها ، چربی های از نوع اشباع ( غیر مفید) هستند که وقتی به میزان زیاد استفاده می شوند (در سایر مواد غذایی که ما روزانه استفاده میکنیم هم وجود دارند) باعث افزایش سطح کلسترول خون و به دنبال آن افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی و سکته در بزرگسالی میشود و همان طور که قبلا هم در مورد شکر گفته شد، که میزان زیادی کالری بدون داشتن مواد مغذی و مفید ،که برای رشدشان (جسمی و مغزی ) در این دوره لازم است ،به آنها می رسد و همچنین کودکان را در معرض اضافه وزن و چاقی و در نتیجه مشکلاتی از بابت سلامتی ( فشارخون ، بیماری های قلبی عروقی و دیابت و… ) که در اوایل بلوغ و بزرگسالی خود را نشان میدهد، می گذارد.

ترجمه و تالیف : خانم دکتر زهره خواصی ، خانم نرگس یمینی

مراجع :

http://www.acs.org/content/acs/en/education/resources/highschool/chemmatters/past-issues/archive-2013-2014/ice-cream-and-chemistry.html

http://breakingmuscle.com/family-kids/the-deadly-ways-excess-sugar-is-stunting-your-child

https://en.wikipedia.org/wiki/Brain-derived_neurotrophic_factor

http://superhumancoach.com/negative-effects-of-regular-ice-cream

 

درباره نویسنده

نظر ( ۱ )

  1. دی ۹, ۱۳۹۴ در ۱۲:۵۸ بعد از ظهر
    با عرض سلام و خسته نباشید...میخواستم بدونم اگه بستنی بعضی اوقات و به مقدار کم مصرف بشه بازم ضرر داره؟!

ارسال پاسخ