عضویت در سایت

ورود

فراموشی رمز عبور

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

تب و نحوه برخورد با آن در کودکان

تب و نحوه برخورد با آن در کودکان

تب چیست ؟

تب بالا رفتن دمای بدن از حد طبیعی آن است . که بر اساس روش و نحوه اندازه گیری مقادیر آن متفاوت خواهد بود.در اینجا مقادیر مختلف را بسته به نوع روش اندازه گیری ذکر میکنیم:

  • دمای مقعدی بالای ۳۸ درجه سانتی گراد
  • دمای دهانی بالای ۳۷٫۸ درجه سانتی گراد
  • دمای زیر بغل بالاتر از ۳۷٫۲ درجه سانتی گراد
  • دمای پیشانی بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد (۱)

دمای طبیعی بدن با روش مقعدی بین ۳۶٫۶-۳۷٫۹ درجه سانتی گراد در نوسان است، بنابراین درجه حرارت به هنگام صبح در پایین ترین حد و در اوایل غروب در بالاترین حد خود است. (۲)

چه چیزی باعث تب می شود ؟

عفونتهای ویروسی خودمحدود شونده (سرماخوردگی ، آنفولانزا ، عفونتهای روده ای ) و عفونتهای باکتریال بدون عارضه ( عفونت گوش میانی ، گلودرد چرکی ، سینوزیت ) شایعترین علل تب حاد در کودکان هستند.

چگونه می توان به کودکان کمک کرد تا احساس بهتری داشته باشند ؟

اگرچه ترس از تب نگرانی شایع والدین محسوب می شود ، ولی شواهدی که به نفع آسیب مغزی یا سایر آسیب ها به بدن ناشی از تب باشد به جز در موارد نادر تشنج پایدار و گرمازدگی ، اندک است .درمان تب در بیماری های خودمحدودشونده و صرفا به منظور برگرداندن درجه حرارت به حد نرمال ، در کودکانی که از جهات دیگر سالمند، الزامی نیست.

اکثر شواهد نشان دهنده آن است که تب یک پاسخ تطابقی بوده و باید در شرایط انتخابی درمان گردد. در انسان ها ، افزایش درجه حرارت با کاهش تکثیر میکروبی و افزایش پاسخ التهابی همراه است .

تشویق به دریافت خوب مایعات از دست رفته که ناشی از افزایش تقاضای متابولیک به دلیل تب است.(۲)

کودک خودتان را در صورت تمایل تشویق به استراحت کنید ولی نباید او را مجبور به استراحت یا خوابیدن بکنید.

بعضی از والدین با گذاشتن ابر یا دستمال مرطوب ( پاشویه ) در قسمتهای مختلف بدن فرزند خود سعی در کاهش دمای بدن کودک دارند، در حالی که  این روش ها در کاهش تب موثر نیستند  و توصیه نمی شوند  . اصلا نباید دمای بدن کودکتان را با انواع الکل پایین بیاورید. (۱)

چگونه باید تب را درمان کرد ؟

این مساله بستگی به این دارد که چه عاملی باعث تب شده است. بسیاری از کودکان نیاز به درمان ندارند.

آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت هایی است که باعث تب شده اند، ولی آنتی بیوتیک ها تنها برضد عونتهایی که عامل آنها باکتری ها هستند عمل می کنند، به طور مثال اثری بر روی سرماخوردگی (که عامل آن ویروس است ) ندارند .(۱)

تب زیر ۳۹ درجه سانتی گراد مقعدی در کودکان سالم نیاز به درمان ندارد .درمان ضد تب در بیماران پرخطری که دچار بیماری های قلبی – ریوی مزمن ، اختلالات متابولیک یا بیماری عصبی هستند و درکسانی که در معرض خطر تشنج تب دار هستند مفید است.

استامینوفن با دوز مناسب (۱۰-۱۵ mg/kg  ) هر ۴ ساعت و ایبوبروفن در کودکان بالای ۶ ماه با دوز (۵-۱۰ mg/kg) هر ۸ ساعت متداول ترین ضد تب های به کار گرفته شده هستند. جهت درمان تب باید یک دارو را انتخاب کرد و با دوز مناسب و در زمان مناسب آن را تجویز کرد ، تا از عوارض جانبی احتمالی که شامل صدمه کبدی (استامینوفن ) و اختلالات گوارشی و کلیوی ( ایبوبروفن ) جلوگیری کرد.(۲)

در اغلب موارد نیازی به درمان تب نیست.

هرگز به کودکان کم تر از ۱۸ سال آسپرین ندهید زیرا می تواند باعث عارضه خطرناکی به اسم “سندرم ری ” شود. (۱)
تالیف و گرد آوری : دکتر زهره خواصی
مراجع :

  1. http://www.uptodate.com/contents/fever-in-children-beyond-the-basics
  2. https://expertconsult.inkling.com/read/nelson-pediatrics-kliegman-behrman-19th/chapter-169/chapter169-reader-0

درباره نویسنده

ارسال پاسخ